Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a BME és a QTICS Automotive
Március 14-én ünnepélyes keretek között írta alá együttműködési keretmegállapodását a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a QTICS Automotive Zrt., amely a jövőbeli közös fejlesztések és kutatások alapját teremti meg.
Az eseményen a BME-t Dr. Levendovszky János kutatási és innovációs rektorhelyettes, Verseghi-Nagy Miklós kancellár, Dr. Szalay Zsolt tanszékvezető, Dr. Török Árpád kutatócsoport-vezető és Dr. Pethő Zsombor tudományos munkatárs képviselte.
Az együttműködés célja a járműipari tesztelés és tanúsítás területén való közös munka, amely az alábbi kiemelt témakörökre terjed ki:
- Járműtanúsítás és járműjóváhagyás – új típusjóváhagyási és homologizációs eljárások kidolgozása,
- Rendszertesztelés és validáció – járműrendszerek vizsgálati módszereinek fejlesztése,
- Biztonsági és védelmi kockázatok elemzése – a járműipari kiberbiztonság és funkcionális biztonság kérdéseinek vizsgálata,
- Digitalizációs kihívások kezelése – az autóipari szoftveres fejlesztések kockázatelemzése,
- Oktatás és képzés – a hallgatók számára a legkorszerűbb vizsgálati módszerek és ipari tapasztalatok átadása.
Dr. Török Árpád, a BME Gépjárműtechnológia Tanszék Biztonságtechnológia Kutatócsoportjának vezetője az együttműködésről elmondta:
„A BME és a QTICS Automotive partnersége kivételes lehetőséget biztosít arra, hogy a járműipari kiberbiztonság terén végzett kutatásainkat közvetlenül a gyakorlatban alkalmazzuk. Az új vizsgálati eljárások ipari tesztelési folyamatokba történő beépítése révén az egyetem olyan élő tapasztalatokat és tudást tud visszaforgatni az oktatásba, amelyek hozzájárulnak a jövő szakembereinek felkészítéséhez.”
Az eseményen egy másik jelentős megállapodás is született: a QTICS Automotive Zrt. és Kína egyik vezető autógyártójának leányvállalata, az Anhui Pusi Standard Technology Co. között egyetértési megállapodást írtak alá. Ennek célja, hogy a QTICS és a Jáfi-AUTÓKUT Mérnöki Kft. közösen végezzék a Chery Automobile járműveinek típusjóváhagyását Magyarországon, a Közlekedési Hatóság közreműködésével.
A BME Gépjárműtechnológia Tanszék számára ez az együttműködés új perspektívát nyit a járműipari tanúsítás, biztonsági tesztelés és kiberbiztonsági kutatások területén, tovább erősítve a tudományos és ipari kapcsolatrendszert.