Innovációs kihívások és a startup halálvölgy áthidalása
Az innovációs folyamatok támogatásának komplex kihívásairól beszélt Dr. Szalay Zsolt, a BME Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője az Index-nek. Rámutatott, hogy a kezdő vállalkozások számára nem csupán tőkére, de mentorálásra és kapcsolatokra is szükség van, hiszen a tőke önmagában nem elegendő. Dr Szalay Zsolt szerint az állam legfontosabb feladata, hogy a „startup halálvölgy” fölé viaduktot építsen, ahol számos ígéretes projekt forráshiány miatt elbukhat.
Az egyetemek szerepét is kiemelte, akik feladata a kutatási eredmények piaci hasznosítása a tőkebefektetők és ipari szereplők bevonásával. Példaként az MIT modelljét említette, ahol az egyetemi szféra, az állam, a nagyvállalatok, a tőke és a vállalkozók összefogása biztosít stabil innovációs ökoszisztémát. A sikeres hazai innovációhoz fontos, hogy az állam egy piaci alapú szabályozási környezetet biztosítson, amely ösztönzi a professzionális befektetők részvételét.
Dr. Szalay Zsolt arra is kitért, hogy a kockázati tőkések szerepe nemcsak pénzügyi, hanem szakmai és üzleti kapcsolatok biztosítása is, amely különösen fontos a fiatal mérnökök és kutatók üzleti tudásának fejlődésében. A „co-funding” modell példáját hozta, ahol az állami források piaci szereplők befektetési döntéseihez kapcsolódnak, így csökkentve a kockázatokat és elősegítve az ökoszisztéma építését Magyarországon.
Az Index cikke ITT olvasható