Michael Cusumano látogatása a BME Gépjárműtechnológia Tanszékén

A Massachusetts Institute of Technology (MIT) világhírű professzora, Michael Cusumano, szeptember végén látogatott el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre. Miután Dr. Nemeslaki András nemzetközi rektorhelyettes és Dr. Szalay Zsolt, a Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője társaságában találkozott a BME rektorával, Dr. Charaf Hassan-nal, Cusumano a tanszékünkre látogatott, ahol Dr. Szalay Zsolttal tartott megbeszélést a műegyetemi innováció és a vállalkozói szemlélet fejlesztéséről. A tanszékünkön történt egyeztetést különösen kiemelkedő szakmai eseménynek értékeljük.

Prof. Cusumano, aki az MIT Sloan School of Management korábbi dékánhelyettese, rendkívül elismert szakértő az innovációvezérelt vállalkozói ökoszisztémák terén. A tanszéki találkozón tanácsaival és meglátásaival hozzájárult ahhoz, hogy a tanszék még hatékonyabban tudja segíteni a hazai kutatási és fejlesztési eredmények gazdasági hasznosítását. A látogatás során prof. Cusumano bejárta a Gépjárműtechnológia Tanszék laboratóriumait is, ahol elismerően nyilatkozott az inspiráló innovációs környezetről.

Cusumano szakmai életútja rendkívül gazdag és sokoldalú. Az MIT Sloan School of Management professzoraként és az MIT Regional Entrepreneurship Accelerator Program (REAP) egyik vezetőjeként világszerte elismert vezető szerepet játszik az innovációvezérelt vállalkozási ökoszisztémák fejlesztésében. E programnak Scale-Up Hungary csapattal Magyarország is része, amelyet – Dr. Nemeslaki András és Dr. Szalay Zsolt részvételével – a BME is támogat. A professzor elmondta, hogy a BME a maga technológiai fókuszával ideális partner egy olyan együttműködéshez, amely hosszú távon meghatározó eredményeket hozhat a magyar innovációs ökoszisztéma számára.

A tanszéki látogatás után prof. Cusumano részt vett a HUN-REN kutatóhálózat workshopján, ahol a vállalkozói szellem és technológia kereskedelmi hasznosításának kihívásairól tartott vitaindító előadást. A professzor kiemelte, hogy Magyarország adottságai, különösen a budapesti régió, kiváló alapot nyújtanak az innováció számára, azonban szükséges az egyetemek, kutatók és vállalkozások közötti együttműködés további erősítése. Cusumano szerint a REAP program célja éppen az, hogy a helyi csapatok tapasztalatait felhasználva hozzájáruljon a régió versenyképességének növeléséhez.

Prof. Cusumano látogatása fontos mérföldkő volt a Gépjárműtechnológia Tanszék számára, hiszen egy olyan szaktekintély támogatását élvezhettük, aki évtizedek óta aktív szereplője a globális innovációs térnek. Az MIT-n felhalmozott tudást és tapasztalatokat most a BME-n is kamatoztathatjuk, hogy a magyar kutatási eredmények gazdasági értékké váljanak.

Cusumano professzor úr látogatásáról a bme.hu és a Világgazdaság is beszámolt.