Idén már második alkalommal ért bennünket az a megtiszteltetés, hogy részt vehettünk a svédországi Gränsö Slottban megrendezett WARA-PS rendezvényen, mely a WASP egyik kutatási színtere.
A rangos tudományos eseményen a BME részéről dr. Szalay Zsolt egyetemi docens, a Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője tartott előadást a BME Automated Drive Laboratórium kutatási eredményeiről, és dr. Bárdos Ádám, a tanszéken működő Járműdinamikai és irányítási kutatócsoport vezetője, az iMotionDrive Kft. ügyvezetője vett részt.
A rendezvény keretében jelentették be az ABConnect, a KTH Royal Institute of Technology spin-off vállalkozása és az iMotionDrive, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem spin-off vállalkozása között kialakuló együttműködést. Az ABConnect egy startup cég, amely a kooperatív hálózati és kommunikációs megoldásokra specializálódott. A két új vállalkozás együtt fogja fejleszteni a következő generációs kommunikációs megoldásokra épülő jármű távvezérlést és automatizált járműirányítást.
„Megtiszteltetés számunkra, hogy meghívást kaptunk Svédország legnagyobb kutatási programjában való részvételre, és büszke vagyok arra, hogy felszólalhattam ezen a rangos innovációs rendezvényen Svédországban, amely az innováció élvonalában van Európában, sőt a világ többi részén is.” – összegezte gondolatait dr. Szalay Zsolt előadása után. Dr. Bárdos Ádám hozzátette: „Nagy izgalommal várjuk a közös munkát az ABConnect-tel és a jövőbeni együttes demonstrációkat.”
A WASP (Wallenberg AI, Autonomous Systems and Software Program), Svédország eddigi legnagyobb önálló kutatási programja, amely elősegíti az iparilag releváns nemzetközi kutatási kiválóságot a mesterséges intelligencia, az autonóm rendszerek és a szoftverfejlesztés területén.
A WARA-PS a „WASP Research Arena for Public Safety” rövidítése, ami egy több területet átfogó színtér, amely a közbiztonságot szolgáló együttműködő rendszerek kutatását támogatja. A közbiztonsági és védelmi kutatások mind nemzeti, mind nemzetközi szinten egyre nagyobb érdeklődésre és jelentőségre tesznek szert, és olyan új műszaki megoldásokat igényelnek, amelyek képesek megjeleníteni az autonóm rendszerek és szoftverek kutatásában elért eredményeket.
A WARA-PS keretet biztosít a kutatók számára, hogy a biztonság különböző területein, például a pályatervezés, a kiterjesztett valóság, az optimális irányítás és az érzékelők fúziója terén alkalmazzák szakértelmüket. A projekt keretében végzett kutatásokat olyan érintett iparági szereplők segítik, mint például a Saab Kockums, a Saab Aeronautics, a Saab Surveillance, a Combitech, vagy az Ericsson, hogy csak néhányat említsünk.
A 8 éves WASP program teljes költségvetése 6,2 Mrd SEK, melyből 4,9 Mrd koronát a Wallenberg Alapítvány (KAW) finanszíroz, a vállalatok pedig maguk biztosítják az ipari erőforrások és a szakértelem rendelkezésre állását, valamint lehetőséget nyújtanak a tudomány és az ipar közötti együttműködésre.
Az eseményen bemutatott fejlesztéshez kapcsolód kutatást az Európai Unió támogatta az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00002) keretében.