Safety First! Competition 2024: Sikerrel zárult az idei gépjárműbiztonsági verseny

Nagy örömmel jelentjük be, hogy sikeresen befejeződött a Safety First! 2024-es versenye. Az eseményen összesen öt csapat és 12 diák mutatta be innovatív ötleteit, és az esemény rávilágított a járműbiztonság terén elért fontos előrelépésekre.

A kezdeti öt csapatból négy jutott tovább a döntőbe, kiemelkedő fejlődést tanúsítva az ötleteléstől a megvalósításig. Íme egy kis ízelítő a dobogós helyezést elérő döntősök által bemutatott figyelemre méltó projektekből:

  1. DBN-Sense: Bemutatta egy rejtett Markov-modell alkalmazását a baleseti kockázat előrejelzésére különböző forgatókönyvek esetén.
  2. A Crash Test Dummies: Kameraalapú megoldást dolgozott ki a vadon élő állatokkal kapcsolatos közlekedési balesetek megelőzésére.
  3. Connectivity Visionaries: Innovatív tesztkörnyezetet hozott létre a DSRC és a celluláris technológián alapuló alkalmazások összehasonlítására a sérülékeny közlekedők biztonságának növelése érdekében.

A szigorú kiértékelést követően nyilvánosságra hozták a végső rangsort:

  • 1. helyezett: DBN-Sense
  • 2. helyezett: The Crash Test Dummies
  • 3. helyezett: Connectivity Visionaries

Gratulálunk minden döntősnek a járműbiztonság javításához való kiemelkedő hozzájárulásukért!

Szeretnénk őszinte köszönetünket kifejezni ipari partnereinktől delegált zsűritagjainknak:

Simányi Péter, Jaguar Land Rover

Jenei Réka Enikő, Bosch: Jenei Réka Enikő, Bosch

Köszönjük értékes munkájukat és hozzájárulásukat a verseny sikeréhez!

Érdekel, hogyan lehet fejleszteni Európa védelmét és biztonságát? Lenne is rá ötleted?

A Design Terminal az idén először meghirdetett védelmi ipari ötletverseny, az EUDIS Hackathon (EU Defence Innovation Scheme) helyi szervezője, mely a European Defence Fund kezdeményezése az iparág fellendítésére innovatív megoldásokkal. A hackathonok (ötletversenyek) vállalkozó kedvű fiatalokat céloznak meg, akik előre meghatározott kihívásokra keresnek a program során megoldásokat.

A hibrid formátumban megrendezett hackathon során digitális és adat vezérelt Európa védelmi képességeit erősítő megoldásokat keresünk. A résztvevő csapatoknak három előre megadott kihívás egyikére kell kidolgozniuk egy innovatív megoldási javaslatot angol nyelven. A kihívások a tengeri infrastruktúra védelme, a harcirányítást támogató rendszerek fejlesztése és a kiberbiztonság.

Napjainkban számtalan megoldatlan probléma érinti ezt a kérdéskört. Például a modern világ vérkeringését jelentő, tenger alatt futó kábelek és vezetékek infrastruktúráját, a kollektív biztonsági fenyegetések leküzdését, vagy a kiberbiztonságot.

Ha elindult a fantáziád és már a lehetséges megoldásokon agyalsz, akkor jelentkezz a június 1-2. között megrendezésre kerülő EUDIS Hackathonra, vegyél részt egy európai szintű verseny hazai fordulóján és juss be a nemzetközi döntőbe!

Miért érdemes jelentkezni?

  • Üzleti készségeket fejlesztő workshopokon való részvétel
  • A nyertes csapat bekerül egy EU-s szintű pitch versenyre
  • Értékes kapcsolatokra tehetnek szert a résztvevők, mi során megismerkedhetnek mentorainkkal és kiemelt iparági szereplőkkel
  • 500 000 Ft pénznyeremény!

A jelentkezési határidő május 19. További infókat a https://new.ultrahack.org/…/eudis-hackathon-2024-hungary oldalon olvashatsz.

A Jaguar Land Rover a mérnökei képzésén és kutatásokon is dolgozik a Műegyetemmel

A BME X JLR TechDay rendezvény során a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora és kancellárja együttműködési megállapodást írtak alá a Jaguar Land Rover ügyvezető igazgatójával.

„A Műegyetemen az ipari partnerek valós igényei is kijelölik a kutatási irányokat. Fontos és megtisztelő, hogy a Jaguar Land Rover (JLR) kutatás-fejlesztéssel foglalkozó szervezete stratégiai partnerünk”– hangsúlyozta a találkozón Czigány Tibor a BME rektora. Hozzátette: „A mai együttműködési megállapodás aláírása példamutatóan több karunkat is érinti. A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar mellett a Gépészmérnöki Kar, valamint a Villamosmérnöki és Informatikai Kar is be tud kapcsolódni az öt éve megkezdett együttműködésbe. A Jaguár Land Rover a világszínvonalat képviseli, így az együttműködésből nagyon sokat profitálhatnak hallgatóink és munkatársaink is.” – zárta beszédét Czigány Tibor.

Czigány Tibor, a BME rektora

Szalay Zsolt, a BME Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője a találkozón elmondta: „A BME méretei, tradíciói és kompetenciái miatt alkalmas arra, hogy a JLR számára testreszabott, célirányos és rugalmas képzési programokat biztosítson, amelyekkel folyamatosan frissítjük és bővítjük a cég dolgozóinak ismereteit. Ezeket a képzéseket szolgáltatásként kezeljük, és miközben szolgáltatunk, mi is rengeteget tanulunk. Célunk, hogy kiemelkedő színvonalú és hasznos képzéseket nyújtsunk a JLR mérnökei számára. Az együttműködés jelentőségét növeli, hogy a vállalat a Magyarországon jelenlévő öt eredeti gépjárműgyártó (OEM, Original Equipment Manufacturer) egyike.” – hangsúlyozta Szalay Zsolt.

Szalay Zsolt, tanszékvezető

A BME Gépjárműtechnológia Tanszéke és a Jaguar Land Rover Hungary Kft. (JLR) kooperációja közel 5 éves múltra tekint vissza. „A BME-n végzett mérnökök kiváló szakmai tudása közismert. A Műegyetem egykori hallgatójaként magam is tapasztaltam, hogy milyen tudást nyújt ez az egyetem, és mennyi energiát fektet ebbe az, aki itt diplomát szerez.” – emelte ki a műegyetemi kötődését Garaba Ákos, a JLR Hungary ügyvezető igazgatója. „Hosszútávú terveink vannak munkavállalóinkkal, ezért fontos, hogy helyben, folyamatosan, magas színvonalú képzést tudjunk nyújtani, és ebben tökéletes partner a BME. Meghallgatják, hogy milyen kompetenciákat kell oktatni, és értik az igényeinket a mérnöktovábbképzés területén.” Az ügyvezető kiemelte: „Nagyon fontosnak tartom, hogy mérnökeink „testre szabott” képzéseket kaphatnak.”- és hozzátette: „ A BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán indult az angol nyelvű autonóm járműmérnök képzés is, amely a jövő közlekedésének megteremtéséhez szükséges összes műszaki területet átfogja. Szintén fontos képzési szakterületek az autóipari kiberbiztonság (automotive cyber security) és funkcionális biztonság (functional safety), melyeken a saját igényeinkre szabott képzésekhez juthatunk a tanszék programjai által.” – hangsúlyozta Garaba Ákos.

a JLR Hungary ügyvezető igazgatója

A JLR Hungary és a BME közötti együttműködés három műegyetemi kart érintően indul, de folyamatosan bővül majd. A Gépészmérnöki Karhoz tartozó terület a fröccsöntés, valamint a termék és szerszám optimalizáció (Injection Molding, tooling and product optimization). A Villamosmérnöki és Informatikai Karhoz kapcsolódó együttműködés témája a mesterséges intelligencia az autóipari tervezésben (artificial intelligence in automotive design). A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karral pedig az Autóipari funkcionális biztonság és kiberbiztonság (Automotive Functional Safety and Cyber Security) területét érintően kezdenek közös munkába a felek. A JLR két mérnöke doktoranduszként már megkezdte kutató munkáját a Műegyetemen. Jelenleg a partnerség következő fázisa kereteinek finomítására helyezik a hangsúlyt. Céljuk a többszíntű együttműködés: a gyakornoki munkahelytől, a diplomaprogramokon át, a tanulmányi versenyekig. Továbbá a közös kutatási területek felderítése, és közös kutatási-fejlesztési projektek megpályázása is jelentős hangsúlyt kap a jövőben.

A május 14-én a Műegyetem J épületében és környékén zajló rendezvényen a gépjárműfejlesztés újdonságaival ismerkedhettek meg az érdeklődők. A Jaguar Land Rover fejlesztőmérnökei izgalmas előadásokat tartottak járműtesztelés, akusztikai modellezés, funkciófejlesztés, és fröccsöntés témákban. Az épület előtti parkolóban pedig a legújabb járművekkel ismerkedhettek a jelenlévők.

 

 

PhD hallgatónk adott elő a texasi IEEE MOST 2024 konferencián

PhD hallgatónk adott elő a texasi IEEE MOST 2024 konferencián  

Örömmel adjuk hírül, hogy PhD-hallgatónk, Cserni Márton bemutatta előremutató kutatásainkat az IEEE MOST 2024 konferencián Dallasban, TX-ben. Ismertette csapatunk legújabb munkáját a felhőalapú alacsony szintű vezérléssel kapcsolatban, bemutatva, hogy képesek vagyunk egy valós méretű „buta” járművet közvetlenül a felhőből vezérelni.

Annak ellenére, hogy a tesztautó nem rendelkezett fedélzeti érzékelőkkel vagy intelligenciával, sikeresen követte az előre meghatározott pályákat, kizárólag a külső lokalizációra és a felhőből érkező alacsony szintű vezérlőjelekre támaszkodva. Ez az áttörést jelentő technológia nemcsak azt teszi lehetővé, hogy a csatlakoztatott járművek vezérlése teljes mértékben az intelligens infrastruktúrától függjön, hanem az ADAS tesztelés automatizálása terén is jelentős lehetőségeket kínál.

Újabb mérföldkőhöz érkezett az idei Safety First! competiton!

Beérkeztek a csapatok által fejlesztett biztonsági megoldások részletes dokumentációi az idén második alkalommal megrendezett Safety First! biztonságtechnológiai innovációs versenyre! A pályaműveket ipari partnerek vezető szakemberei, egyetemi oktatók és kutatók értékelték. A verseny döntőjére  május 17-én kerül sor.

Szurkolunk a továbbjutott csapatoknak!  Hajrá DBN-Sense, SafeTraverse, Connectivity Visionaries, The Crash Test Dummies és Binary Asymmetry!

Köszönjük a Robert Bosch Kft. és a Jaguar Land Rover Hungary Kft. támogatását, mellyel hozzájárulnak a verseny megrendezéséhez!