Michael Cusumano látogatása a BME Gépjárműtechnológia Tanszékén

A Massachusetts Institute of Technology (MIT) világhírű professzora, Michael Cusumano, szeptember végén látogatott el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre. Miután Dr. Nemeslaki András nemzetközi rektorhelyettes és Dr. Szalay Zsolt, a Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője társaságában találkozott a BME rektorával, Dr. Charaf Hassan-nal, Cusumano a tanszékünkre látogatott, ahol Dr. Szalay Zsolttal tartott megbeszélést a műegyetemi innováció és a vállalkozói szemlélet fejlesztéséről. A tanszékünkön történt egyeztetést különösen kiemelkedő szakmai eseménynek értékeljük.

Prof. Cusumano, aki az MIT Sloan School of Management korábbi dékánhelyettese, rendkívül elismert szakértő az innovációvezérelt vállalkozói ökoszisztémák terén. A tanszéki találkozón tanácsaival és meglátásaival hozzájárult ahhoz, hogy a tanszék még hatékonyabban tudja segíteni a hazai kutatási és fejlesztési eredmények gazdasági hasznosítását. A látogatás során prof. Cusumano bejárta a Gépjárműtechnológia Tanszék laboratóriumait is, ahol elismerően nyilatkozott az inspiráló innovációs környezetről.

Cusumano szakmai életútja rendkívül gazdag és sokoldalú. Az MIT Sloan School of Management professzoraként és az MIT Regional Entrepreneurship Accelerator Program (REAP) egyik vezetőjeként világszerte elismert vezető szerepet játszik az innovációvezérelt vállalkozási ökoszisztémák fejlesztésében. E programnak Scale-Up Hungary csapattal Magyarország is része, amelyet – Dr. Nemeslaki András és Dr. Szalay Zsolt részvételével – a BME is támogat. A professzor elmondta, hogy a BME a maga technológiai fókuszával ideális partner egy olyan együttműködéshez, amely hosszú távon meghatározó eredményeket hozhat a magyar innovációs ökoszisztéma számára.

A tanszéki látogatás után prof. Cusumano részt vett a HUN-REN kutatóhálózat workshopján, ahol a vállalkozói szellem és technológia kereskedelmi hasznosításának kihívásairól tartott vitaindító előadást. A professzor kiemelte, hogy Magyarország adottságai, különösen a budapesti régió, kiváló alapot nyújtanak az innováció számára, azonban szükséges az egyetemek, kutatók és vállalkozások közötti együttműködés további erősítése. Cusumano szerint a REAP program célja éppen az, hogy a helyi csapatok tapasztalatait felhasználva hozzájáruljon a régió versenyképességének növeléséhez.

Prof. Cusumano látogatása fontos mérföldkő volt a Gépjárműtechnológia Tanszék számára, hiszen egy olyan szaktekintély támogatását élvezhettük, aki évtizedek óta aktív szereplője a globális innovációs térnek. Az MIT-n felhalmozott tudást és tapasztalatokat most a BME-n is kamatoztathatjuk, hogy a magyar kutatási eredmények gazdasági értékké váljanak.

Cusumano professzor úr látogatásáról a bme.hu és a Világgazdaság is beszámolt.

Jürgen Steinberger előadássorozata a BME-n: egyedülálló lehetőség a mérnöki és üzleti szinergiák megismerésére

Ősszel újra elindult a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Knorr-Bremse AG közös előadássorozata, amely lehetőséget kínál a hallgatóknak, hogy mélyreható ismereteket szerezzenek a haszongépjármű-ipar legújabb fejleményeiről és forradalmi átalakulásáról. A tantárgyat Dr. Jürgen Steinberger, a Knorr-Bremse haszongépjármű ágazatának korábbi igazgatótanácsi elnöke tartja.

A kurzus címe: „Synergy of Engineering and Business: The Disruptive Transformation of the Truck Industry as a Case Study 2” (BMEKOKKBsM8002-00), amelyet az előző félév hasonló című tárgya nélkül is fel lehet venni.

Ez az előadássorozat nemcsak a tantárgyra feliratkozott hallgatók számára nyújt egyedülálló lehetőséget, hanem mindazoknak is, akik érdeklődnek a mérnöki és üzleti szempontok összefonódása iránt. Ahogy Dr. Zsolt Szalay, a BME Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője is kiemelte: „Büszkén támogatom a Knorr-Bremse és a BME közötti folyamatos együttműködést. Ez az előadássorozat valós iparági esettanulmányok segítségével nyújt naprakész betekintést a haszongépjárműiparba.”

Steinberger előadásai nemcsak a mérnöki ismeretekre, hanem a háttérben meghúzódó üzleti döntésekre is kiterjednek. „Fontos, hogy a mérnökök ne csak a technikai megoldásokat lássák, hanem megértsék, miért születnek bizonyos üzleti döntések. Ez növeli a munkájuk iránti elkötelezettséget” – fogalmazott az előadó.

A Thyssenkrupp magas rangú vezetője tart előadást a BME-n

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépjárműtechnológia Tanszékének meghívására Kristof Polmans, a Thyssenkrupp Steering kutatási és fejlesztési alelnöke érkezik, hogy előadást tartson a vállalat innovációs törekvéseiről.

Polmans több mint 25 év tapasztalattal rendelkezik az autóiparban, karrierjét a Ford Motor Company-nál kezdte, majd közel két évtizede a Thyssenkruppnál dolgozik, ahol az innovációs projektekért és a fejlett technológiák fejlesztéséért felelős.

Az előadás során Polmans bemutatja, hogyan vált a Thyssenkrupp Steering egy lassú követőből az iparág innovációs vezetőjévé. Részletesen ismerteti a legjelentősebb projekteket, köztük a Steer by Wire, Brake by Wire rendszereket és a Vehicle Motion Control technológiát, amelyek jelentős előrelépést hoztak a vállalat számára. Az előadás arra is rávilágít, milyen kihívásokkal szembesülnek az innováció során, valamint mi szükséges ahhoz, hogy egy vállalatnál sikeres és fenntartható innovációs kultúra alakuljon ki.

Az esemény szervezése a tanszéki kutatói közösség és ipari partnereik közötti szoros együttműködés részeként valósult meg, amelynek célja az ipari és akadémiai kapcsolatok erősítése.

Az esemény létrejöttéhez Bárdos Ádám, a Gépjárműtechnológia Tanszék Járműdinamika és Irányítás kutatócsoportjának vezetője nagyban hozzájárult, akinek közreműködését ezúton is köszönjük.

Az előadás részletei:

  • Dátum: 2024. október 9., szerda
  • Időpont: 10:00–12:00
  • Helyszín: ST épület 321/A terem
  • Regisztráció ITT

Minden érdeklődőt szeretettel várunk, a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.

A BME Automated Drive Lab a 30. ITS World Congress-en, Dubajban!

A BME Gépjárműtechnológia Tanszékhez tartozó BME Automated Drive Lab képviseli Magyarországot a 30. ITS World Congress rendezvényen, amelyre 2024. szeptember 16-20. között kerül sor a Dubai World Trade Centre-ben. Az ITS World Congress a világ legnagyobb, intelligens közlekedési rendszerek és közlekedés digitalizációja területén szervezett eseménye, amely kiemelt fórumot biztosít a legújabb innovációk bemutatására a fenntartható, biztonságos és hatékony közlekedés fejlesztése érdekében.

Laborunkat a Magyar Közút Nonprofit Zrt. meghívására az ITS Hungary standján találják meg az érdeklődők, ahol bemutatjuk a M1M7 digitális iker modellünket egy interaktív demonstráció keretében. Emellett bemutatjuk a Digital Twin rendszerünk további alkalmazási lehetőségeit, amelyek a közlekedés infrastruktúrájának fejlesztésében jelentős szerepet játszhatnak.

Az eseményen a BME Automated Drive Labot Csonthó Mihály kollégánk képviseli, aki szakértelmével és lelkesedésével hozzájárul a legújabb fejlesztéseink sikeres bemutatásához.

Büszkék vagyunk, hogy részt vehetünk ezen a rangos nemzetközi rendezvényen, és alig várjuk, hogy új szakmai kapcsolatokat építsünk, és elősegítsük a közlekedési rendszerek fejlődését szolgáló innovációink ipari hasznosítását.

A demonstráció során bemutatott egyes fejlesztésekhez kapcsolódó kutatást az Európai Unió támogatta az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00002) keretében.

A BME Gépjárműtechnológia Tanszéke a CIFIT 2024-en – Magyarország díszvendégként szerepel

A BME Gépjárműtechnológia Tanszéke részt vesz a China International Fair for Investment and Trade (CIFIT) 2024 rendezvényen, amelyet szeptember 8-11. között Xiamenben, Kínában rendeznek meg. Az esemény különlegessége, hogy Magyarország díszvendégként szerepel, így lehetőségünk van kutatási eredményeink bemutatására a nemzetközi közönség előtt, hozzájárulva hazánk kiemelkedő megjelenéséhez.

A tanszékünk által fejlesztett Intelligens Gyalogátkelőhely megoldás, amely egy valós idejű digitális ikerkeretrendszeren alapul, különösen figyelemre méltó. Ezzel a fejlesztéssel a jövő közlekedési technológiáját hozzuk közelebb a látogatókhoz, egyedi AR élményt kínálva. A megoldás nemcsak a közlekedésbiztonságot növeli, hanem az innováció iránti elkötelezettségünket is tükrözi. A bemutatónk a C312-es standon tekinthető meg.

Külön büszkeség számunkra, hogy a DriveByCloud Kft., egy tanszéki munkatársak részvételével által alapított egyetemi spinoff vállalkozásunk, szoros együttműködésben vesz részt a projekt bemutatásában. Ez az együttműködés is jól példázza az egyetem és az ipar közötti kapcsolat sikerességét, valamint a kutatási eredmények piaci hasznosításának lehetőségeit.

Innováció és Kutatás a Nemzetközi Porondon

A CIFIT 2024 nemcsak a technológiai újítások bemutatásáról szól számunkra, hanem lehetőséget ad arra is, hogy tovább mélyítsük a kutatási együttműködéseket és új kapcsolatokat építsünk ki a nemzetközi szakmai közösséggel.

Dr. Szalay Zsolt, a Gépjárműtechnológia Tanszék vezetője így nyilatkozott a rendezvény kapcsán:
„A CIFIT 2024 remek lehetőség számunkra, hogy nemcsak az intelligens közlekedési megoldásainkat mutassuk be, hanem új nemzetközi partnereket találjunk, akikkel közösen dolgozhatunk a jövő technológiáin. Az olyan fejlesztések, mint az intelligens gyalogátkelőhely, hozzájárulnak a globális közlekedési kihívások megoldásához, és új kapukat nyitnak meg a kutatási együttműködések előtt.”

A rendezvényen való részvétel lehetőséget nyújt arra, hogy közvetlen visszajelzéseket kapjunk az iparág legnagyobb szereplőitől, és továbbfejlesszük megoldásainkat a jövő kihívásainak megfelelően.

A demonstráció során bemutatott egyes fejlesztésekhez kapcsolódó kutatást az Európai Unió támogatta az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00002) keretében.