Békés ünnepeket és boldog új évet kívánunk!

Kedves Látogatóink, Hallgatóink, Partnereink és Kollégáink!

2024 eseményekkel teli, eredményes év volt tanszékünk számára. Kutatási eredményeinkkel, nemzetközi és hazai szakmai eseményeken való részvételünkkel, valamint gyümölcsöző ipari együttműködéseinkkel tovább erősítettük pozíciónkat a jövő mobilitásának formálásában.

A 2025-ös év új kihívásokat és lehetőségeket hoz, és bízunk benne, hogy új partnerekkel is együtt dolgozhatunk majd innovatív megoldások megvalósításán.

Ezúton köszönjük mindenkinek az idei évben nyújtott támogatást, együttműködést és inspirációt.

Békés, meghitt karácsonyt és boldog új évet kívánunk Önöknek és családjaiknak!

Autóipari innovációk közelről: a QFD Group látogatása a BME Gépjárműtechnológia Tanszékén

December 11-én a QFD Group vezetői és munkatársai látogattak el a Gépjárműtechnológia Tanszékre, hogy személyesen ismerkedjenek meg az intézmény kutatási tevékenységével. A QFD Group a VDA QMC regionális licencpartnereként az autóipari és egyéb szektorok számára nyújt minőségirányítási képzéseket, rendszerfejlesztési tanácsadást és üzemeltetési támogatást. A tanácsadó cég, elkötelezetten támogatja az iparág innovációs törekvéseit.

A látogatás során a résztvevők laborbemutatók és szakmai előadások keretében nyertek betekintést az autonóm járművek, a környezetérzékelés, a hidrogéntechnológia, valamint a 3D fémnyomtatás legújabb kutatási irányaiba. Az esemény a QFD által szervezett októberi Autóipari Beszállítói Konferencia folytatásaként valósult meg, amelyen a tanszék már bemutatta kiemelt kutatási projektjeit. A konferencia során szerzett pozitív tapasztalatok nyomán a QFD vezetősége döntött úgy, hogy személyesen is részt szeretne venni a programon.

A látogatás lehetőséget adott a vendégeknek arra, hogy közelről is megismerjék, hogyan formálja a tanszék az autóipari technológiák jövőjét. Az autonóm közlekedés környezetérzékelési rendszerei, a 3D fémnyomtatás új ipari alkalmazásai és a hidrogéncellák fenntarthatósági potenciálja mind számos kérdést generált a résztvevőkben.

A program nemcsak szakmai ismeretekkel gazdagította a látogatókat, hanem megerősítette a tanszék és a QFD Group közötti kapcsolatot is. A BME Gépjárműtechnológia Tanszék elkötelezett az iparági partnerekkel való szoros együttműködés mellett, hogy közösen formálják az autóipari innovációk jövőjét. A mostani látogatás egy újabb lépést jelent ebben az irányban, amely remélhetőleg további közös projektekhez vezet.

***

A demonstráció során bemutatott egyes fejlesztésekhez kapcsolódó kutatást az Európai Unió támogatta az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00002) keretében.

Dr. habil. Hanula Barna elnyerte a Botka Imre-díjat

A Magyar Mérnöki Kamara Gépészeti Tagozata által alapított Botka Imre-díjat 2024-ben Dr. habil. Hanula Barna, okleveles gépészmérnök, a motorfejlesztés nemzetközileg elismert szakértője kapta meg. Az ünnepélyes díjátadóra 2024. december 5-én került sor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) K épületében.

Életút, amely a BME-hez vezetett – és vissza

Dr. Hanula Barna pályája szorosan kötődik a BME-hez. 1983-ban itt szerzett diplomát a Közlekedésmérnöki Karon, majd a mai Gépjárműtechnológia Tanszék elődjénél dolgozott tanszéki mérnökként és tanársegédként. Az itt eltöltött évek alatt számos későbbi ipari vezetőt oktatott, köztük Prof. Dr. Palkovics Lászlót, Magyarország innovációs és technológiai miniszterét, valamint Les Zoltánt, az Audi Hungaria igazgatósági tagját.

Nemcsak oktatóként, hanem a motorsport egyik legsikeresebb hazai motorfejlesztőjeként is maradandót alkotott ebben az időszakban. Eredményei hamar nemzetközi figyelmet kaptak, és 1989-ben Németországba költözött, ahol a Dr. Schrick GmbH, majd az AVL-Schrick GmbH vezető szerepköreiben tevékenykedett.

Mérnöki eredmények, amelyek történelmet írtak

Dr. Hanula Barna nevéhez számos mérföldkő fűződik az autóiparban:

  • A Ford 4.0 V6 motorjának fejlesztése, amely évi 700 ezer darabszámos gyártást ért el.
  • A Ford Rocam motorcsalád megalkotása, amely Brazíliában és Európában milliós nagyságrendben került piacra.
  • Hozzájárulása a Bugatti Veyron ikonikus, 16 hengeres, 1000 lóerős motorjának fejlesztéséhez.

Emellett a Bundeswehr számára készült ultrakönnyű dízelmotorok, valamint az elektromos és hibrid hajtások fejlesztésében is kulcsszerepet játszott.

Híd az oktatás és az ipar között

Dr. Hanula Barna pályafutása során mindig is kiemelt figyelmet fordított az oktatásra. Németországi munkái mellett rendszeresen tartott előadásokat a BME-n és más egyetemeken, és mára ismét aktív szereplője a Gépjárműtechnológia Tanszék életének. Oktatási tevékenysége mellett részt vesz a tanszék tananyagfejlesztésében, tovább gazdagítva a tanszék oktatási kínálatát.

Elismerés és inspiráció

A Botka Imre-díj méltó elismerése egy olyan életútnak, amely egyaránt gazdagította az ipari innovációt és az oktatást. Dr. habil. Hanula Barna szakmai példája nemcsak a műszaki kiválóságot, hanem a mérnöki szakma társadalmi szerepét is megtestesíti. A díj átvétele nem csupán egy kiemelkedő szakmai életút méltó elismerése, hanem annak is szimbóluma, hogy a BME, mint tudományos műhely, mennyire meghatározó szerepet játszik a mérnöki kiválóság kibontakozásában.

Dr.  Hanula Barna pályafutása nemcsak a technológiai innováció, hanem az oktatás és az ipar közötti szoros kapcsolat példája is, amely évtizedekre meghatározó hatással van a jövő mérnökeire.